« Ožujak 2024 »

MEĐUNARODNI DAN MATERINSKOGA JEZIKA
Autor: Slavica Kovačević, 5. 3. 2015.

KAKO SMO OBILJEŽILI MEĐUNARODNI DAN MATERINSKOGA JEZIKA

Međunarodni dan materinskoga jezika
obilježava se od  2000. godine sa ciljem unaprjeđivanja, učenja i razvoja materinskog jezika, te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.

Materinji ili materinski jezik je prvi jezik koji neka osoba nauči u svome okruženju (obitelj,prijatelji,vrtić…)

Obilježava se svake godine, 21. veljače od 2000. godine, s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika, te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.

UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine na prijedlog Bangladeša proglasio dan 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika.

Važnost toga dana potvrđena je godine 2001. aklamacijom na 31. Glavnoj skupštini.

Smatra se da se sa učenjem nekog stranog jezika treba početi još u djetinjstvu, da bi vladanje i nekim drugim jezikom bilo na nivou materinjeg.

Stručnjaci tvrde da je znanje materinjeg jezika važno pri formiranju mišljenja.

Istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala materinji jezik ima problema sa učenjem drugih jezika, ali i općenito problema s učenjem.

GLAVNI PROBLEM HRVATSKOGA JEZIKA, DANAS JE NJEGOVO ZAPUŠTANJE.

Sve se više koriste riječi stranog podrijetla (najčešće engleskog ili njemačkog), zbog čega hrvatski jezik postupno izumire.

Kako bi zaštitili i očuvali jezik od propadanja ne trebamo ga se sramiti i prikrivati, već s ponosom govoriti hrvatskim jezikom jer on skriva brojna bogatstva koja još nisu otkrivena…

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana materinskoga jezika, učenice 2.a razreda; Magdalena Bošnjak i Ivana Pastuović, izradile su PPT, koju su prezentirale na SRO učenicima prvih i drugih razreda.