Posjet CISOK-u u sklopu predmeta Građanski odgoj
Autor: Slavica Kovačević, 10. 10. 2016.

Posjet učenika 1.a razreda CISOK-u

Posjet učenika 1.a razreda CISOK-u u sklopu predmeta Građanski odgoj

Dana 28. rujna 2016. godine učenici 1.a razreda u sklopu predmeta Građanski odgoj posjetili su Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri (CISOK) i sudjelovali na radionici Mnemotehnike. U Tjednu cjeloživotnog učenja CISOK je ponudio niz radionica te je odlučeno kako će se naša škola, u okviru navedenog predmeta, odazvati pozivu te na taj način pridonijeti obilježavanju Tjedna cjeloživotnog učenja.

Cilj navedene radionice je upoznavanje učenika s mnemotehnikama, odnosno, metodama koje će im pomoći pri pamćenju školskog gradiva, ali i snalaženje u svakodnevnim aktivnostima u situacijama u kojima je potrebno dobro pamćenje/prisjećanje informacija. Nakon vrlo zanimljivog uvodnog predstavljanja učenika pomoću istinitih i neistinitih tvrdnji, uslijedilo je kratko izlaganje voditeljice u kojem su ukratko definirana glavna obilježja obrađivane teme. Potom su učenici podijeljeni u grupe te su trebali upotrijebiti mnemotehniku elaborirano kodiranje, kako bi osmislili način na koji će što lakše zapamtiti zabilježene natuknice o tekstu u kojem su opisane funkcije lijeve i desne hemisfere. Zatim su učenici trebali izraditi mentalne mape čija izrada se preporuča kod učenja jer može biti veoma zabavna i korisna, a pri čemu se koriste i riječi i slike  kako bi se gradivo što lakše zapamtilo i kako bi ga se mogli što lakše prisjetiti. Trebali su pročitati kratak tekst na temu podjele mozga te na temelju njega napraviti mentalnu mapu.

Radionica je završila zaključkom voditeljice i učenika o obrađenoj temi te evaluacijom iste od strane učenika. U svojim osvrtima na terensku nastavu učenici su izrazili zadovoljstvo sudjelovanjem na radionici uz isticanje kako će im naučeno pomoći u daljnjem školovanju te su izrazili želju za organizacijom novih terenskih nastava.

Aleksandar Končar, mag. paed. i soc.