Humanitarna akcija na Dan narcisa
Autor: Slavica Kovačević, 29. 3. 2017.

Srednja medicinska škola u humanitarnoj akciji:

"Narcisom protiv raka dojke"

U subotu 25. ožujka 2017. održana je humanitarna akcija Dan narcisa – dan borbe protiv raka dojke.

Organizator akcije je Hrvatski forum protiv raka dojke - Europa Donna čiji je član i slavonskobrodska Udruga žena operiranih od raka dojke „Nada“. Karcinom dojke je po učestalosti na prvom mjestu u Hrvatskoj. Godišnje se razboli oko 2500 žena, a umre njih više od tisuću, pa je cilj ovakvih humanitarnih akcija više nego jasan. Nažalost, i broj oboljelih i stopa mortaliteta u stalnom je porastu, a istodobno odaziv žena na preventivne preglede je manji od polovičnog, upozorila je Silvana Bernardić, predsjednica Udruge Nada, ističući da ovom akcijom žele „skrenuti pozornost na presudnu važnost ranog otkrivanja raka dojke što se može postići jedino ako žene idu na redovite mamografske i ultrazvučne preglede, jer bolesti se mogu dogoditi svima nama.“

Uz brojne Brođane, akciji su se odazvali i predstavnici političkih stranaka i udruga. Veliku potporu akciji dali su i učenici naše škole (4.b i 5.a razred) pod vodstvom stručnih učiteljica zdravstvene njege, Marije Jelić, bacc.med.techn., Jasne Karlović, bacc.med.techn. i školske knjižničarke Slavice Tomić, prof. Učenici su na Gradskoj tržnici dijelili promotivne letke i prodavali narcise u svrhu prikupljanja sredstava za sve preventivne programe ranog otkrivanja raka dojke.