« Ožujak 2024 »

Izvještaj o provedenoj aktivnosti
Autor: Slavica Kovačević, 16. 5. 2017.

Brodska tvrđava i Franjevački samostan – istraživanja zavičajne povijesti

Učenici 3. B razreda predstavili su rezultate rada i istraživanja navedenih kulturnih građevina provedenih tijekom 2. odgojno-obrazovnog razdoblja. Održana je multimedijska prezentacija izložbe, radovi učenika predstavljeni su zidnim plakatima, prezentacijama, maketama i dr. Izložba je popraćena i na internetskim stranicama naše škole.

Izložba je ostvarena kroz interdisciplinarni pristup u proučavanju kulturne baštine, prirodno-geografskih i društveno-gospodarskih karakteristika prostora te kao rezultat terenskog istraživanja učenika 3.B razreda.

Otvorenje izložbe je popraćeno učeničkom prezentacijom obrambenih mogućnosti brodske fortifikacije tijekom povijesti. Predstavnici pojedinih skupina učenika su čitali svoje radove i prezentirali svoja istraživanja te ostvarene rezultata rada. Radovi su „ožitvoreni“ kroz zidne panoe s ilustrativnim i tekstualnim materijjalima o Tvrđavi, Samostanu i crkvi sv. Trojstva, učeničke skice i crteže, terenske dnevnike, učeničke suvernire u obliku magneta odnosno kutijice za nakit. Prikazana je i Power point prezentacija o Tvrđavi u Staroj Gradišci s njezinim obilježjima.

Izlaganja učenika je pratila barokna glazba a na računalu su prikazane fotografije navedenih građevina i samih učenika koju su sudjelovali u ovom projektu. Posebno zanimanje okupljenih izazvala je prezentacija modela dijelova brodske tvrđave odnosno zemljanih opkopa i njihovih mogućnosti. Uz pomoć makete topa učenici su prezentirali prednosti oblika opkopa i obrambenih mogućnosti u odnosu na srednjovjekovne „visoke“ tvrđavske zidine. Svi sudionici izložbe i priredbe mogli su zapisati svoje dojmove o izložbi u Knjigu dojmova.

Nositelji aktivnosti bili su: Jelena Jelinić Bošnjak, ravnateljica, Ljiljana Tonkić, prof. hrvatskog jezika, Ivan Mikuš, prof. povijesti i geografije u suradnji s učenicima Srednje medicinske škole Sl. Brod - 3.B razred.

Izložba je postavljena 10. 5. 2017. u prostorijama škole (okvirno dva tjedna) te dostupna javnosti i posjetiteljima škole.