Simulirana sjednica Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola 15. svibanj 2017.
Autor: Sanja Agatić, 19. 5. 2017.

U ponedjeljak 15. svibnja 2017. godine, u pratnji nastavnika Aleksandra Končara, učenici 4.a (Ivana Pastuović, Josip Arelić, Nikolina Šunić, Barbara Koledić) i 4.b (Ana Martić, Magdalena Gavran, Tomislav Lukić, Ivan Radman) razreda Srednje medicinske škole Slavonski Brod sudjelovali su na Simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola. Preduvjet za sudjelovanje na 5. simuliranoj sjednici bila su stručna usavršavanja kroz koja su mentori trebali proći kako bi se upoznali s procedurom te što bolje pripremili svoje učenike za sudjelovanje. Prije samog zasjedanja, učenici su se uputili u Malu vijećnicu gdje su se kroz kratko predavanje upoznali s ulogom i djelovanjem Hrvatskog sabora te pravilima kojih su se trebali pridržavati tijekom sjednice. Potom su se svi učenici okupili u Sabornici gdje su bili podijeljeni u šest klubova simulirajući pritom i način raspodjele mjesta u Hrvatskom saboru. Učenici su na sjednici razmatrali Zakon o mirenju te ponudili vrlo kvalitetne prijedloge za koje se nadamo da će u budućnosti biti i usvojeni u sklopu odluka stvarnih saborskih zastupnika. Navedeni Zakon može uvelike pridonijeti mirnom rješavanju sporova te su učenici bili vrlo zainteresirani za njegovo poboljšanje, a zadovoljstvo njihovim prijedlozima izrazili su i pojedini političari koji su prisustvovali sjednici (Ivan Vrdoljak, Jasen Mesić i dr.). Na Simuliranoj sjednici sudjelovale su 33 srednje škole i 2 učenička doma s područja cijele Hrvatske.

Prilika je to učenicima srednjih škola da u jednom danu iskuse jedno od najvažnijih radnih mjesta u državi te da se upoznaju s procedurom donošenja odluka koje se pak odnose na sve nas. Možemo biti ponosni što su učenici predstavljali, ne samo našu školu, nego i Slavonski Brod budući da je Srednja medicinska škola jedina škola s područja našega grada koja je sudjelovala u ovoj aktivnosti.

Aleksandar Končar, mag. paed. et soc.