Dan narcisa
Autor: Slavica Kovačević, 26. 3. 2018.

Dan narcisa

Županijska liga protiv raka Slavonski Brod, Udruga NADA i učenici Srednje medicinske škole (3.a i 5.b razred) pod vodstvom stručnih učiteljica zdravstvene njege Marije Jelić, bacc.med.techn., Jasne Karlović, bacc.med.techn., i školske knjižničarke Slavice Tomić, prof.,i ove su godine na brodskoj tržnici organizirali tradicionalnu akciju pod nazivom “Dan narcisa”.

Dan narcisa je humanitarna akcija tijekom koje se prodaju narcisi, a prikupljena sredstva namijenjena su prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke. Javno-zdravstvena kampanja Dan narcisa posvećena je podizanju svijesti žena o potrebi odlaska na redovite preglede dojki s ciljem učinkovitije prevencije raka dojke koji nažalost u Hrvatskoj ima visoke stope pojavnosti i mortaliteta.

Važno je naglasiti da svaki doprinos kampanji pomaže širenju svijesti o prevenciji raka dojke redovitim ultrazvučnim ili mamografskim pregledima.

U Hrvatskoj od ovog najčešćeg raka u žena godišnje oboli gotovo 2.600, a umre više od 1.000 žena. Ove poražavajuće brojke dodatni su razlog za organizaciju što većeg broja javnozdravstvenih akcija kojima je cilj educirati žene o važnosti redovitih kliničkih, ultrazvučnih i mamografskih pregleda, ali i oboljelim ženama pružiti snagu i svu potrebnu potporu u borbi protiv raka dojke.

Poruka koja je poslana svim ženama na Dana narcisa, #BudiNARCISa jednom godišnje i brini o svojem zdravlju tijekom cijele godine.