« Ožujak 2024 »

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a
Autor: Slavica Kovačević, 1. 12. 2020.

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

1. prosinca 2020.

Povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a, koji se obilježava 1. prosinca, u Srednjoj medicinskoj školi obilježen je izradom edukativnog plakata o AIDS-u. Plakat su izradili učenici 4.a razreda u sklopu predmeta Higijena – preventivna medicina.

Svake godine 1. prosinca obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Toga dana usmjerava se pažnja svih stanovnika Zemlje prema AIDS-u kao vodećoj globalnoj prijetnji. Od tada pa do danas ovom kampanjom obuhvaćene su različite teme i ciljane skupine ljudi, a Svjetski dan borbe protiv AIDS-a se obilježava u gotovo svim državama svijeta. Cilj obilježavanja je podizanje svijesti zajednice o HIV infekciji, uključujući potporu i razumijevanje za oboljele od AIDS-a i članove njihovih obitelji, te potrebu razvijanja obrazovnih i preventivnih inicijativa.

Jedan od načina solidaliziranja s ljudima inficiranim i oboljelim od AIDS-a je isticanje crvene vrpce. Budući da crvena boja simbolizira i ljubav i krv, a značenje isticanja vrpce potporu, nastala je crvena vrpca kao autorski nezaštićeni rad koji će se koristiti kao sredstvo podizanja svijesti ljudi diljem svijeta.

Ivana Opačak, mag.med.techn.

Marina Kovačević, mag.med.techn.